Çokollata për mëngjes mund të duket pak e butë, por këto flapjacks zbavitëse janë një trajtim i këndshëm për mëngjeset speciale dhe brunches, sidomos për fëmijët pa qumësht. Shërbyer ato me shurup panje, sheqer pluhur ose edhe pak çokollatë të shkrirë shtesë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota miell me qëllim
- 3 lugë sheqer (
- bardhë e grirë )
- 2 lugë pluhur pjekjeje
- 1 lugë çaji kripë
- 2 vezë të mëdha
- 1 1/2 filxhan qumësht soje (vanilje salcë, ose
- qumësht bajame )
- 3 lugë vaj vaji
- 1/2 filxhanë çokollatë (pa qumësht, ose copa nga një bar çokollatë pa qumësht)
- Opsionale për të shërbyer: shurup panje, sheqer pluhur, ose çokollatë e shkrirë pa qumësht
Si ta Bëni
- Në një tas të madh të përzierjes, dilni së bashku miellin, sheqerin, pluhurin e pjekjes dhe kripën derisa të kombinohen mirë. Le menjane.
- Në një tas tjetër përzierjeje, futini së bashku vezët, qumështin e vaniljes së sojeve dhe vajin e kolaos derisa të përzihet mirë. Shto përbërësit e lagësht në përbërësit e thatë, përzierjen deri në kombinim. Fute në patate të skuqura pa çokollatë.
- Lyej lehtë një tigan të madh ose pjata dhe ngrohjes mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni kungull në tigan 1/4 filxhan për çdo zbritje. Cook derisa bubbles shfaqen në sipërfaqen e pancakes, pastaj rrokullisje, dhe kuzhinier deri sa të dyja palët janë të artë kafe. Kaloni në një pjatë shërbyese dhe shërbejeni menjëherë me shurup të pambukut të ngrohtë, sheqer pluhur, ose më shumë çokollatë të shkrirë pa qumësht.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 349 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 9 g |
| kolesteroli | 152 mg |
| sodium | 806 mg |
| karbohidratet | 33 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 9 g |