Këto cookies bollgur krem kosi janë të buta dhe chewy. Cookies janë të mbushura me datat ose rrush të thatë. Nëse ju pëlqejnë arra në cookies tuaj, shtoni rreth 1/2 filxhan pecans copëtuar ose arra.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 filxhan miell me qëllim
- 1/2 lugë çaji sode buke
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 filxhan gjalpë
- 1/2 filxhan sheqer grimcuar
- 1/2 filxhan mbushur fort sheqer kafe, errët
- 1 vezë
- 1 lugë çaji vanilje
- 1 filxhan hurmash të prera ose rrush të thatë
- 1/2 filxhan krem kosi
- 1 filxhan me gatim të shpejtë të gatuar tërshërë
Si ta Bëni
- Shosh bashku miell, sode buke, dhe kripë. Në një tas përzierës të mesëm, gjalpë krem dhe sheqerna; mundi në vezë dhe vanilje.
- Shtyp datat me 1/4 filxhan të përbërësve të thatë të thatë.
- Llokoçis përbërësit e mbetur të analizuar në përzierjen e parë me salcë kosi. Llokoçis në përzierje datë dhe kënaqur.
- Hidhni nga lugë gjelle disa centimetra larg mbi fletët e pjekjes lehtë.
- Piqni në 375 F për 12 deri në 15 minuta.
- Le biskota të ftohtë në pans për rreth 30 sekonda; hiqni ato në racks me një shpatull të ftohtë plotësisht.
- Shitore në një enë të mbuluar fort të ndara nga fletët e përfundimit të plastikës ose letrës me dylli.
Bën rreth 4 1/2 deri në 5 duzina.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Cookie bollgur kungull me arra dhe rrush të thatë
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 55 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 9 mg |
| sodium | 37 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |