Këto gjalpë badiava janë të thjeshta për t'u bërë, që përmbajnë vetëm bardhë veze, gjalpë badiava, sheqer pluhur dhe kikirikë të copëtuar. Ju gjithashtu mund të gëzojnë këto biskota themelore merengues.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2/3 filxhan pastruan sheqerin e konfeksioneve
- 1/2 filxhan gjalpë badiava
- 2 të bardha të vezëve, temperatura e dhomës
- 1/2 filxhanë kikirikë të kripura (copëtuar)
Si ta Bëni
- Bëni bardhë veze deri në majat e ngurta; le menjane.
- Në një tas përzierës, gradualisht shtoni sheqerin e konfeksioneve të analizuara në gjalpë badiava, duke përzier mirë. Dele në bardhë të rrahur të vezëve.
- Mbuloni fletët e biskotave me letër ngjyrë kafe, letër për pergamenë ose mjete silikoni. Shkundni gatuaj me teaspoonfuls mbi letër. Sasi e vogël çdo cookie me një kikirikë copëtuar.
- Piqni për 10 minuta në 375 F. Ftoheni në tigan pastaj hiqni nga letra.
Bën 2 duzina cookies.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 63 |
| Fat i shëndoshë | 4 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 30 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |