Ky bukë e gjallë është e lehtë për t'u bërë me misër të zier, qumësht dhe vezë. Buka e gjelbër shërbehet nga pjata e pjekjes me një lugë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan misri (e bardhë)
- 2 gota ujë
- 1 lugë çaji kripë
- 1 filxhan qumësht (të ftohtë)
- 2 vezë të mëdha (të rrahura mirë)
- 2 lugë gjalpë të shkrirë
Si ta Bëni
1. Në një tigan të madh, kombinoni cornmeal me 2 gota e ujit; shtoni 1 lugë çaji kripë.
2. Sillni përzierjen në një çiban dhe pastaj ulni nxehtësinë; kuzhinier, nxitje vazhdimisht, për 5 minuta.
3. Përzierja do të jetë shumë e ngurtë. Hiqni nga nxehtësia dhe nxisni ngadalë në një gotë qumësht të ftohtë.
4. Llokoçis në vezë rrahur dhe gjalpë të shkrirë.
5. Ngrohni furrën në 400 ° dhe ngrohni një pjatë me pjekje 1 1/2 deri në 2-litër ose pjatë katrore 8-inch pjekjeje.
6. Derdheni përzierjen e përzier mirë në pjatën e nxehtë të pjekjes; piqni për rreth 40 minuta, ose derisa të keni firmë në mes dhe të thekur mirë.
7. Shërbyer nxehtë, drejt nga pjatat e pjekjes. Kjo sasi ofron 4 deri 6 servings vogla; për më shumë, double recetë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 239 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 232 mg |
| sodium | 126 mg |
| karbohidratet | 28 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 12 g |