Nëse keni një përpunues të ushqimit, ky recetë me vegjetacion vegan pa sheqer merr vetëm disa minuta për të bërë, pasi që ka vetëm tre përbërës. Dhe, asnjë nga këto përbërës nuk përmban vezë, qumësht, gluten ose sheqer të rafinuar, duke bërë këto biskota vegan, pa gluten, pa sheqer dhe jo pak magjike.
Shiko gjithashtu:
- Më shumë Recipes Cookie pa sheqer
- Receta më të lehta vegan për cookie
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 data të mesme
- 1 banane
- 1 1/2 filxhan kokosit (thekon)
Si ta Bëni
- Hiqni gropat nga datat.
- Vendosni përbërësit në një përpunues të ushqimit dhe përpunoni deri sa të jetë e qetë.
- Në varësi të madhësisë së datave dhe pjekurisë së bananeve, mund t'ju duhet të shtoni kokosit më shumë ose më pak për të marrë qëndrueshmërinë e duhur. Përzierja duhet të jetë me lagështirë, por jo e paqëndrueshme.
- Piqni në 325 gradë 10-15 minuta, derisa të bëhet. Cookies do të jenë të butë, por duhet të gatuhen mjaftueshëm për të patur një fund të artë ngjyrë kafe dhe të mbajnë mirë së bashku.
Shënim: Datat përmbajnë një sasi të mirë të sheqerit natyror, por ky recetë nuk përmban sheqer të rafinuar ose të bardhë. Gjithashtu, për të qenë me të vërtetë pa sheqer, sigurohuni që thekon kokosit që po përdorni nuk keni ndonjë sheqer të shtuar. Ju mund të keni nevojë të bleni për thekon pa kokrra të kokosit në një dyqan ushqimi natyral.
Shih gjithashtu: Më shumë vegan receta ëmbëlsirë
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 67 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |