Këto torta me rërë janë gjellë të lezetshme të shkurtuara. Cookies janë të ngjashme me bukëpjekje. Gjalpë është i thekur lehtë në një tigan.
Shiko gjithashtu
Recetë klasike të kekurit
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 gotë gjalpë të pakripur
- 1/2 filxhan sheqer grimcuar
- 2 gota miell me qëllim
- 1/4 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/8 lugë çaji kripë
- 1/2 teaspoon vanilje ekstrakt
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 F.
- Linjat e pjekjes së linjës me letër për pergamenë ose yndyrat lehtë.
- Në një tigan, shkrihet gjalpë; kuzhinier deri sa të bluhet lehtë. Hiqni nga nxehtësia dhe llokoçisni derisa të ftoheni.
- Shto përbërësit e mbetur në gjalpë të thekur dhe përzierje mirë.
- Mbuloni dhe ftohuni derisa brumi të jetë plotësisht i ftohur.
- Roll brumë jashtë në sipërfaqe floured në 1/4 inch trashësi. Pritini me hapëse cookie 1 inç.
- Organizoni në fletët e pjekura të përgatitura.
- Piqni në furrën e nxehur për rreth 10 minuta.
- Nëse dëshironi, spërkatni biskota të ngrohta me sheqer të pastër të konfeksioneve.
Bën rreth 3 duzina biskota.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Recipe me gjalpë me kafe me sheqer
Biskota Maple Flake Shortbread
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 67 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 14 mg |
| sodium | 43 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |