Ka kaq shumë gjëra që më pëlqen në lidhje me Hornitini pista. Së pari, emri është vetëm argëtim i thjeshtë, dhe pastaj ekziston përzierja e tequila dhe shëllirë ulliri - e cila është shumë interesante dhe pothuajse e barabartë me gin, por jo mjaft.
Në thelb, kjo është një kthesë në të dy Tequini dhe Dirty Martini dhe Hornitos Reposado është një zgjedhje e madhe tequila. Unë, megjithatë, do të sugjeroja shkurtimin e lëngut të ullirit nga ajo që sugjerohet në recetë - shumë ullinj mund të jetë shumë. Gjithashtu, ndërkohë që gjedhët shpesh mund të jenë fakultative, këtu janë thelbësore.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces tequila (
- Hornitos Reposado Tequila )
- 1 ons vermut të thatë
- 1 1/2 ounces lëng ulliri
- Opsionale: Dash Angostura bitters portokalli
- 1 ullinj të gjelbër
Si ta Bëni
- Derdhni përbërësit në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Ndajeni mirë .
- Shtrëngoni në një gotë kokteji .
- Garnizoni me një ullinj të vetëm në një koktej vini.
Recetë mirësjellje: Hornitos Tequila
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 488 |
| Fat i shëndoshë | 44 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 31 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 37 mg |
| karbohidratet | 21 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 4 g |