Megjithëse hummus është i mbushur me proteina, fibra dietetike dhe yndyrna të shëndoshë të zemrës, ajo gjithashtu mund të jetë e mbushur me kalori. Në fakt, një vaskë e hummus mund të ketë deri në 700 kalori. Dhe ne të gjithë e dimë se sa e lehtë është të hahet shumica e një ene në një ulur.
Por mos e kaloni hummusin nga lista juaj e shëndetshme e ngrënies. Duke lënë jashtë një pjesë të vajit të ullirit dhe duke shtuar kos të yndyrës në këtë recetë, ka më pak kalori për shërbejnë. Ky version i lehtësuar i hummus-it ende ka gjithçka që ju do të prisni të gjeni në këtë pjatë tradicionale mesdhetare, nga chickpeas në tahini deri në vaj ulliri, deri në hudhër dhe një hint jogurt për zbutjen ekstra. Mos ngurroni të zëvendësoni kosin grek për një dozë shtesë të proteinave dhe më pak sheqer. Shërbejeni së bashku me patate të skuqura pita ose perime të freskëta, ose përdorni si një përhapje sanduiç në vend të majonezë. Vetëm të jetë i sigurt që të rrinë në madhësinë shërbyer e 1/4 filxhan.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 15 oz. mund të garbanzo fasule (drenazhuar dhe shpëlarë)
- 1 hudhër të madhe karafil
- 2 lugë vaj ulliri
- 1 lugë gjelle tahini
- 1 lugë gjelle lëng limoni
- 1 lugë lugë jo yndyror thjeshtë (ose kos grek)
- 1/2 lugë çaji kripë
- Dash piper i kuq (toka)
Si ta Bëni
Vendosni të gjithë përbërësit në një procesor të ushqimit ose blender, dhe përpunoni deri sa të jetë plotësisht i qetë. Mbajeni mbetjet në një enë të mbuluar deri në tre ditë.
Kalorive për Shërbyer (1/4 filxhan) 119
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 257 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 115 mg |
| karbohidratet | 36 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 11 g |