Kjo është një mënyrë e shpejtë dhe e lehtë për të përgatitur një ëmbëlsirë klasike amerikane. Duke i mbuluar ato në pako individuale, ju mund t'i shërbeni ato sipas nevojës. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse keni shumë miq për të marrë pjesë. Shërbyer këtë ëmbëlsirë me një lugë akulli dhe rreshkitje me karamel të ngrohur.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 8 mollë të mesme, të prera hollë (mollë tortë të punojnë më mirë)
- 1 filxhan / 240 ml tërshërë
- 1 filxhan / 240 ml sheqer kafe, të paketuara
- 1/2 filxhan / 120 ml gjalpë
- 1/4 filxhan / 60 ml miell gjithpërfshirës
- 1 lugë gjelle / 15 ml tokë kanellë
- 1 lugë çaji / 5 ml arrëmyshk terren
Si ta Bëni
1. Kombinoje tërshëra, sheqer, miell, kanellë dhe arrëmyshk në një tas të vogël. Pritini në gjalpë derisa të merrni një përzierje të shkrirë, duhet të jetë pak më e madhe se copa me madhësi bizele.
2. Vendosni 6 pjesë katrore të fletëve të aluminit. Ndani mollët dhe shkrijeni përzierje në gjashtë pjesë madje dhe vendosni secilën pjesë në një fletë të petëzuar. Mbyllni paketat e pllakave me vendosmëri dhe vendosni në një skarë të nxehtë mbi një nxehtësi të mesme. Grill për rreth 20 deri në 25 minuta.
3. Hiqni pako nga skaji, hapni (me kujdes) dhe derdhni në lojëra të veçanta. Këto janë të mëdha nëse i mbushni ato me një gamë të akullore me vanilje ose të gjitha në vetvete.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 469 |
| Fat i shëndoshë | 20 g |
| Fat i ngopur | 10 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 41 mg |
| sodium | 248 mg |
| karbohidratet | 70 g |
| Fibër diete | 6 g |
| proteinë | 6 g |