Karafil i Bardhë është një pije e thjeshtë dhe e shijshme që ka aromën e një sode të kremrave portokalli. Përbërësit janë të gjitha standarde mjaft në bar mesatar dhe megjithëse ka humbur disa nga famë e saj në vitet e fundit, ajo mbetet një pije argëtuese për t'u rishqyrtuar.
Ka një shënim interesant në lidhje me këtë pije të përzier dikur mjaft popullore. Deri kur u zëvendësua në vitin 1998 nga ndryshimi i Dale DeGroff, Breez Belmont , Karafil i Bardhë ishte pija zyrtare e Stakes Belmont. Të dy pije janë të denjë për statusin e lidhur me këmbën e fundit të Triple Crown të garës së kuajve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces
- vodkë
- 1/2 ons
- schnapps bukuroshe
- 2 ounces
- lëng portokalli
- 1 mund të
- uji sode
- Splash e krem
- garniturë:
- feta portokalli
Si ta Bëni
- Hidh vodka, schnapps dhe lëng portokalli në një gotë përzierëse të mbushur me akull.
- Ndajeni mirë .
- Shtrëngoni në një xhami të lartë të mbushur me akull.
- Top me ujë sode dhe një spërkatje e krem.
- Dekoroj me një fetë portokalli.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 171 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 3 mg |
| sodium | 101 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 1 g |