Kjo pjatë është e thjeshtë dhe me të vërtetë e shpejtë për t'u bërë. Shërbyer atë me chapatis nxehtë (flatbread indian) ose oriz të thjeshtë të ziera dhe një gjellë thjerrëzash.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 500 gms të gjelbërta të mesme deri në madhësi të mëdha të mbuluara dhe të veshura
- 250 gms baby okra tops dhe fijet copëtuar off
- 1 fara qimnon me qime
- 2 qepë të mëdha
- 12-15 karafil me hudher copëtuar shumë mirë
- 2 chilies gjelbër çarë gjatësi
- 2 domate të mëdha të copëtuara mirë
- 1/2 pluhur shafran i Indisë
- 1 tsp sheqer kafe
- Lëng me 1 gëlqere
- 3 tbsps perime / kanaçe / luledielli vaj gatimi
- Kripë për shije
- 1 tsp garam masala
Si ta Bëni
- Nxehtësia e vajit në një tigan dhe shtoni farat e qimnonës. Kur ata ndalojnë spluttering, shtoni qepë dhe hudhër dhe skuq deri sa të lehta të artë.
- Shtoni chilies gjelbër dhe të skuqura për një minutë.
- Shtoni domate dhe pluhur shafran i Indisë dhe përziejeni mirë. Gatuaj për 2-3 minuta.
- Shtoni okra, përzierje mirë dhe kuzhinier për 5 minuta.
- Shtojini prawns, sheqer kafe, lëng gëlqere dhe kripë për shije dhe përzierje mirë. Gatuaj për 2-3 minuta. Fikni zjarrin, spërkatni garam masala mbi okra dhe prawns dhe mbuloni menjëherë.
- Shërbejuni pas 2 minutash me chapatis (flatbread indian) ose oriz të zier dhe një gjellë me thjerrëza.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 151 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 14 mg |
| sodium | 220 mg |
| karbohidratet | 31 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 8 g |