Kjo ëmbëlsirë me 5 përbërës nuk mund të jetë më e lehtë (ose më e kënaqshme). Shtresëzimi i gjalpës së butë dhe çokollatë me çokollatë me çokollata të krisur graham bën për një trajtim të ëmbël dhe të ëmbël që nuk kërkon absolutisht pjekje !
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan shkrirë gjalpë i kripur
- 1 filxhan crumbs graham cracker
- 1 filxhan sheqer pluhur
- 3/4 filxhan + 2 Lugë gjelle gjalpë badiava me maja
- 1 filxhan çokollatë gjysmë të ëmbël me çokollatë
Si ta Bëni
- Vendosni një pjekje 8x8 me petë alumini dhe vendosni mënjanë.
- Përzihet gjalpë i shkrirë, grimca graham cracker, dhe sheqer pluhur së bashku në një tas të mesme. Përzieni në 3/4 filxhan gjalpë badiava. Përhapeni përzierje në mënyrë të barabartë në pjesën e poshtme të tiganit. Paketimi në pak me duart tuaja.
Kombinoje 2 lugë gjalpë badiava me patate të skuqura çokollate dhe shkrihet në një mikrovalë. Llokoçis derisa të qetë dhe derdhni në mënyrë të barabartë mbi shtresën e grimcave graham cracker.
- Ftoheni deri në firmë, zakonisht rreth 3 orë dhe lejoni të vini në temperaturën e dhomës për 10 minuta para prerjes. Shërbejeni të ftohta ose në temperaturë dhome.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 221 |
| Fat i shëndoshë | 16 g |
| Fat i ngopur | 7 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 16 mg |
| sodium | 83 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 4 g |