Kjo marinadë jugperëndimore kombinon tequila, gëlqere dhe cilantro për t'i dhënë një shije të madhe, autentike. Kjo marinadë punon në çdo gjë, por është veçanërisht e përkryer për mish derri dhe shpezë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/3 filxhan lëng limoni
- 1/3 filxhan vaj ulliri
- 1 piper i vogël jalapeno (copëtuar imët)
- 2 lugë tequila
- 2 lugë çaji cilantro të freskët (copëtuar)
- 2 karafil hudher (grirë)
- 2 lugë çaji qimnon
- 1 lugë çaji kripë
- 1/2 teaspoon piper i zi
Si ta Bëni
- Kombinoje të gjithë përbërësit dhe përzierje mirë. Ftoheni në një enë hermetike.
- Ushqim deti Marinate për rreth 15-20 minuta, shpezë për rreth 2 orë dhe mish të tjera deri në 4 orë.
- Magazinoni marinadën në frigorifer në një enë plastike hermetike ose kavanoz qelqi deri në 1 javë pas përgatitjes.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 1332 |
| Fat i shëndoshë | 87 g |
| Fat i ngopur | 13 g |
| Fat i pangopur | 60 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1,455 mg |
| karbohidratet | 130 g |
| Fibër diete | 16 g |
| proteinë | 20 g |