Ky recetë me gjalpë me recetë të gjalpë të shkrirë-në-gojën tuaj vjen nga Kim Nguyen dhe blogja e saj, Lovin 'nga Oven . Për një cookie pak më dekadent gjalpë badiava, Kim sugjeron shtuar disa patate të skuqura çokollatë ose M & M në recetë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 filxhan miell me qëllim
- 1/2 lugë çaji
- pluhur pjekje
- 1 kripë majë
- 1/2 filxhan gjalpë
- 3/4 filxhan gjalpë badiava
- 1 1/2 lugë çaji ekstrakt vanilje
- 1/2 filxhan sheqer kafe
- 1/2 filxhan sheqer (plus më shumë për kodrina)
- 2 vezë
Si ta Bëni
Ngroh paraprakisht në 350 gradë F.Beat së bashku gjalpë, gjalpë badiava, dhe ekstrakt vanilje. Përzierje në të dy sheqernat, kripën dhe pluhurin e pjekjes. Përzitet gradualisht në miell, gjysmë në një kohë. Mundo në vezë, një në një kohë. Rrëshqisni në topa 1 inç 1/2, dhe pastaj rrokulliset tokat në sheqer. Duke përdorur një pirun, rrafsh cookie dhe të bëjë një model criss-kryq. Piqni për 12-13 minuta. Pas heqjes së cookies nga furra, le cookies cool në fletë cookie për rreth 10 minuta. Hiq me një shpatull, dhe lejo të ftohet plotësisht para ruajtjes.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 139 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 28 mg |
| sodium | 127 mg |
| karbohidratet | 13 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 3 g |