Sallatat e xhelatinës - të njohura edhe si sallata të ngurta - kanë qenë prej kohësh një traditë në tavolinat e drekave në Juglindje. Konsideroni të shtoni një sallatë frutash flavorful ose sallatë xhelatinë në menunë tuaj Falenderimeve.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 mund (8 ounces) pineapple grimcuar
- 24 marshmallows (madhësia standarde)
- 5 ounces krem djathi me pineapple
- 1 1/2 gota uji
- 1 paketë (3 ounces) xhelatinë me salcë me limon
- 3/4 filxhan karrota integruar
Si ta Bëni
- Rrjedhin pineapple; lëng rezervë.
- Në një tigan të vogël për ngrohje të ulët, ngrohni lëngun e rezervuar të pineapës; shtoni marshmallows dhe kuzhinier ndërsa nxitje deri shkrirë. Shto djathë krem, nxitje deri qetë. Hiq nga nxehtësia.
- Në një tigan tjetër, të sjellë 1 1/2 gota ujë në një çiban.
- Shpërndani xhelatinë me salcë me limon në ujë të vluar; cool.
- Kombinoje përzierjen e karamellë me xhelatinë; qetësohuni derisa hidhni deri në qëndrueshmërinë e bardhë të vezëve të pamposhtur.
- Llokoçis pineapple grimcuar dhe karrota integruar në përzierje xhelatinë; derdh në një pan katror 8-inch; uleni sallën e karrotave në sheshe për të shërbyer me krem, nëse dëshironi.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 594 |
| Fat i shëndoshë | 6 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 18 mg |
| sodium | 206 mg |
| karbohidratet | 128 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 13 g |