Ky recetë e lehtë për tavën e mëngjesit përgatitet një natë më parë. Thjesht hiqeni nga frigoriferi dhe e hapni atë në furrë në mëngjes. Është një vakt i shkëlqyer në mëngjes apo për mëngjes ose mëngjes të së dielës .
Ndjehuni të lirë të përdorni qepë të copëtuar ose qepë të gjelbër në kasetë ose ta lini jashtë. Lakër mund të jetë i përzier me djathë djathë piper, dhe proshutë mund të zëvendësohet me rreth 8 ounces të salcice oriz ose proshutë diced.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 feta
- bukë të bardhë , kore të hequr
- 4 vezë, pak rrahur
- 1/2 gota qumësht
- 1 lugë çaji mustardë të thatë
- 1 lugë çaji qepë të thara të thara ose një lugë gjelle ose dy qepë të copëtuar imët ose qepë e gjelbër
- 8 feta proshutë, i gatuar dhe i shkrirë
- 1 filxhan (4 ounces) i copëtuar djathë të butë çedar
Si ta Bëni
- Vendoseni bukën në një pjatë për pjekje katrore 8 inç të ndezur lehtë; le menjane.
- Në një tas, futini vezët me qumësht, mustardë të thatë dhe qepë të thatë të grirë; derdh mbi bukë.
- Llokoçis proshutë mbi tavë; mbulesën dhe ftohuni 8 orë.
- Hiqeni casserole nga frigorifer dhe le të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 30 minuta.
- Mbulo me petë dhe piqni në një furrë 350 F të nxehur për 25 minuta.
- Zbuloni, silleni me djathë të copëtuar të çedrës dhe piqni një shtesë prej 5 deri në 10 minuta, ose derisa vezët të vendosen. Për të testuar, futni një termometër të lexuar menjëherë në qendër të tavanit. Vezë duhet të gatohen në një minimum prej 160 F.
- Lëreni tavanin e mëngjesit për 5 deri në 10 minuta para prerjes dhe shërbimit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 392 |
| Fat i shëndoshë | 28 g |
| Fat i ngopur | 14 g |
| Fat i pangopur | 9 g |
| kolesteroli | 276 mg |
| sodium | 607 mg |
| karbohidratet | 9 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 24 g |