Kjo bukë e thjeshtë bukë recetë bukë të bardhë vjen me një cilësi të këndshme, chewy. Është e shijshme si dolli për mëngjes ose përdoret për të bërë sanduiçe të mëdha, të pjekura në skarë ose jo. Unë po përpiqesha të merrja diçka të ngjashme me bukën e një bariu ose bukën fshatare kur bëra këtë copë. Kjo bukë e bardhë nuk ka shumë vrima ajri apo flluska, por aroma dhe chewiness janë të mrekullueshme.
E bëj këtë bukë në ciklin tim të shpejtë apo të shpejtë, por kjo mund të bëhet në ciklin e rregullt, pak më pak maja - rreth 2 lugë çaji.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 gota ujë, të vakët
- 2 1/2 filxhan miell me qëllim
- 1 filxhan miell bukë
- 1/4 lugë çaji sode buke
- 2 1/2 teaspoons bukë maja makine (të shpejta ose të menjëhershme)
- 1 lugë gjelle plus 1 lugë çaji vaj ulliri
- 1 1/2 teaspoons sheqer
- 1 lugë çaji kripë
Si ta Bëni
Shtoni të gjitha përbërësit në pan tuaj të bukës në rendin e rekomanduar nga prodhuesi i makinës tuaj të bukës.
Përdorni vendosjen e shpejtë ose të shpejtë dhe kore të mesme; shtyni fillimin.
Kthejeni bukën në një raft për të ftohur.
Fetë dhe kënaquni!
Bën 1 copë.
Këshillë: Kur makina juaj e bukës është trazuar për disa minuta, kontrolloni brumin. Nëse duket shumë e ngurtë, shtoni pak ujë dhe vazhdoni të kontrolloni derisa të duket mjaft e butë.
Nëse është shumë e lagur, shtoni më shumë miell në sasi të vogla deri sa të duket e butë por jo e ngjitshme.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Buka e drithërave të grurit për bukë ose dorë
Fast and Easy shtëpi Baguettes bukë frëngjisht
Recipes bukë frutash frëngjisht - Machine Bukë
Buka e përsosur bollgur
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 122 |
| Fat i shëndoshë | 5 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 394 mg |
| karbohidratet | 17 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |