Kur të gatuani një gjeldeti të thellë, ju doni të merrni sa më shumë shije që mundeni në zog para se të shkoni në vaj. Ky marinadë klasike e injektimit të frymëzuar nga Cajun do të tenderojë turqinë pasi shton aromë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 filxhan vaj perimesh
- 3/4 filxhan uthull të bardhë
- 1/4 filxhan piper shprishur
- 1/4 filxhan piper i zi
- 1/4 filxhan
- Ëndrra Cajun
- 2 lugë Tabasco
Si ta Bëni
- Kombinoje të gjithë përbërësit në një tas përzierës dhe përzihet mirë. Kjo do të zgjidhet shpejt në mënyrë që ta mbani të përzier.
- Gatuaj tërësisht me marinadë. Nëse është e mundur punoni marinadën nën lëkurë mbi gjoksin.
- Vendi gjeldeti në një enë të madhe ose qese të mbyllur. Zog frigorifer mes 8 deri në 24 orë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 2201 |
| Fat i shëndoshë | 228 g |
| Fat i ngopur | 16 g |
| Fat i pangopur | 160 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 209 mg |
| karbohidratet | 46 g |
| Fibër diete | 17 g |
| proteinë | 8 g |