Këto biskota janë shumë të lehta për t'u bërë dhe receta lehtë mund të dyfishohet. Biskotat bëhen me një përzierje të thjeshtë për bukëpjekje. Dip këto cookie shijshme gjalpë me gjalpë në çokollatë ose spërkat me sheqer të trashë.
Shiko gjithashtu
Biskota Perfect Chocolate Shortbread
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 ounces gjalpë i pakripur (zbutur)
- 1/3 filxhan sheqer ngjyrë kafe (e mbushur)
- 1/2 teaspoon vanilje
- 1/8 lugë çaji kripë
- 1 1/4 filxhanë miell me të gjitha qëllimet (rreth 5 1/2 ounces)
- 1/3 filxhan pecans (copëtuar imët)
- Opsionale: 1/2 filxhan sheqer i trashë ose sheqer vanilje (për spërkatje)
Si ta Bëni
- Nxeheni furrën në 325 F.
- Llokoçis miell, kripë, dhe pecans imët copëtuar së bashku në një tas; le menjane.
- Në një tas mesatar të përzierjes, gjalpë krem dhe sheqer deri në dritë. Beat në vanilje.
- Llokoçiseni në përzierjen e miellit, përziejeni brumin me butësi me duart tuaja për ta bashkuar atë, nëse është e nevojshme.
- Shtypni ose butësisht rrokulliset në një sipërfaqe të lehtë të floured; prerë në qarqe ose sheshe rreth 1/4-inch thick.
- Nëse dëshironi, spërkoni cookies me sheqer vanilje ose sheqer të trashë.
- Piqni në furrën e nxehur për rreth 20 minuta.
- Koha do të ndryshojë me trashësi, prandaj kontrolloni ato pas 12 deri në 15 minuta nëse janë pak më të hollë.
- Bën rreth 15 deri në 18 cookies.
variacionet
Hiqni pecanët dhe rreshkisni me krem ose gjysmë gjysmën e çdo cookie në shtresën e çokollatës dhe spërkatni me më shumë pecane copëtuar, nëse dëshironi.
Replace pecans copëtuar me bajame copëtuar ose arra.
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Biskota të shpejta të portokallit
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 131 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 4 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 14 mg |
| sodium | 124 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 1 g |