Amareto është një nga ato likeret që janë esenciale në shiritin . Ka shumë marka të mëdha komerciale në dispozicion, por është gjithashtu shumë e lehtë për të bërë tuajin.
Amaretto shtëpi liker është bërë duke përdorur katër përbërës të përbashkët kuzhinë, një ujë të vogël dhe një bazë vodka . Brenda një ore, ju mund të keni shishe tuaj shumë të amaretto.
Kjo është gjithashtu një ide e madhe dhuratë, e vendosni në një shportë dhuratë së bashku me disa ekstra për të krijuar një përzgjedhje kokteje. Mos harroni disa bajame për të përtyp në!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota sheqer
- 1 filxhan sheqer kafe
- 2 gota ujë
- 3 gota
- vodkë
- 1/4 filxhan ekstrakt bajame
- 1 1/2 lugë ekstrakt vanilje
Si ta Bëni
- Sillni sheqernat dhe ujin në një çiban në një tigan deri sa sheqeri të shpërbëhet.
- Hiqeni nga nxehtësia dhe lejoni që përzierja të ftohtë.
- Shto vodka dhe ekstrakte, nxitje deri mirë përziera.
- Hidheni nëpër një gyp në një shishe dhe vulë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 263 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 5 mg |
| karbohidratet | 39 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |