Pancakes Strawberry janë të tilla një trajtojnë të ëmbël! Ky recetë vegan përdor qumështin e sojeve për të bërë një recetë të pjekjes së luleshtrydheve pa vezë dhe pa qumësht. Thuprinë me shurup luleshtrydhe, ose vetëm pak nektar agave, pasi këto pancakes lulushtrydhe janë tashmë shumë të ëmbël si ata janë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota qumësht soje
- (ose tjeter
- zëvendësues i qumështit vegan
- )
- 2 lugë lëng limoni (lëng nga një limon)
- 2 gota miell
- 2 lugë çaji sode buke
- 1/4 lugë çaji kripë
- 2 lugë sheqer
- 3 lugë gjelle vaj
- 2 lugë margarinë
- 1/2 filxhan luleshtrydhe me feta të freskëta
Si ta Bëni
- Shkundni së bashku qumështin e sojeve dhe lëngun e limonit.
- Në një tas të veçantë të veçantë, përzieni së bashku miellin, sode buke, kripë dhe sheqer. Shtoni vaj në qumështin e soje dhe lëng limoni, pastaj shtoni në përzierje të thatë.
- Nxehje një tigan ose pjata të madhe dhe shkrihet margarina. Duke përdorur një lugë të madhe ose një masë prej 1/4 filxhan, derdhni gatuaj në sipërfaqen e nxehtë. Shtypni me kujdes rreth 2 teaspoons luleshtrydhe feta në çdo zbritje. Cook deri në fund është e artë kafe, flip dhe kuzhinier deri në një anë tjetër është bërë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 202 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1,072 mg |
| karbohidratet | 30 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 4 g |