Kjo recetë kërkon shumë gjethe gjiri. Është në të vërtetë rreth 1/3 filxhan, kështu që nëse keni grimcuar gjethe gjiri mund t'i përdorni ato. Sekreti i vërtetë për turqinë e skuqur është që të marrë një shtresë të mirë të fshij në sipërfaqen e Turqisë para se ajo godet naftës.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 25 gjethe të gjirit të mesëm (të tërë)
- 3 lugë / 45 ml erëza të nxehtë Creole
- 1 lugë gjelle / 15 ml trumzë (tharë)
- 1 lugë gjelle / 15 ml oregano (tharë)
- 2 lugë çaji / 10 ml hudhër pluhur
- 1 1/2 lugë çaji / 7.5 ml peppercorns zi
Si ta Bëni
- Në një mulli me erëz, bluaj gjirin e lë në një pluhur gjobë. Vendoseni në një tas të vogël. Trumzë trumzë, rigon, peppercorns në mënyrë të ngjashme. Shtoni të gjithë përbërësit në tas dhe përzierni së bashku. Ndani në tri pjesë të barabarta.
- Rub një pjesë në brendësi të Turqisë. Fshij pjesën e dytë nën lëkurë rreth gjinjëve. Dhe fshij pjesën e fundit mbi pjesën e jashtme të Turqisë. Ftohuni brenda natës.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 5 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 1 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |