Një supë piper i kuq i pjekur i freskët për verën e bërë me speca me zile të kuqe, rozmarinë e freskët dhe krem të rëndë - është një vakt i plotë dhe i mbushur në vetvete së bashku me një sallatë jeshile anësore. Kjo supë e zezë e piperit të ftohtë mund të shërbehet si një supë me domate të lehta ose për të shoqëruar një drekë të lehtë, ndoshta me një sallatë dhe një rrotull ose disa bukë të thekur hudhër.
Nëse ju pëlqen speca të kuq të pjekur, provoni këtë supë të verës vegjetariane. Sigurisht, është gjithashtu e shijshme e nxehtë, kështu që nuk ka asnjë arsye që nuk mund ta gatuash dhe hani menjëherë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 4 speca të kuq të mëdha (nëse janë të vegjël, përdorin pak më shumë)
- 1 qepë të mesme, copëtuar
- 2 tbsp gjalpë ose margarinë
- 1 tbsp rozmarinë të freskët të copëtuar
- 5 gota perimesh perimesh (sigurohu qe eshte gluten-free, nese eshte e nevojshme)
- 1/4 filxhan paste domate
- 1/2 filxhan krem të rëndë
- 1/4 tsp paprika
- kripë dhe piper për shije
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në 400 gradë ose vendoseni të broiloni. Speca pak në gjysmë dhe hiqni farat. Broil për rreth 20 minuta.
- Në një tigan të madh salcë, kuzhinier qepë dhe rozmarinë të freskët mbi ngrohjes mesme të lartë. Shtoni specat dhe supë me perime dhe zvogëloni në një zierje. Shto paste domate dhe lejo të gatuaj për të paktën 20 minuta.
- Transferoni supë në një blender ose procesor të ushqimit dhe procesi deri sa të qetë.
- Shto përbërësit e mbetur dhe llokoçis për të kombinuar mirë.
- Shërbej i ftohtë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 146 |
| Fat i shëndoshë | 11 g |
| Fat i ngopur | 7 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 33 mg |
| sodium | 694 mg |
| karbohidratet | 8 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 4 g |