Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 lugë vaj gatimi
- 1 qepë të vogël, të skuqur dhe të copëtuar
- 3 karafil me hudhër, të shqyera dhe copëtuar imët
- 2 gota oriz të bardhë, ngjyhet për 20 minuta në ujë të ngrohtë
- 4 1/2 gota ujë
- 1/2 kile (jalapeno ose serrano punon mirë) mbjellë dhe copëtuar imët (opsionale)
- 1/3 filxhan bizele, të ngrira (opsionale)
- 1/3 filxhan karrota, të ngrirë, copëtuar (opsionale)
- 1 lugë çaji kripë
Si ta Bëni
Në një tigan të madh ngrohni vajin mbi nxehtësinë mesatare dhe pastaj shtoni orizin, hudhërin, qepën dhe çile. Saute mbi ngrohjes mesme derisa oriz fillon të pak ngjyrë kafe, rreth 10 minuta. Shtoni në ujë, kripë dhe perime dhe nxirrni.Cook zbuluar për 10 minuta, pastaj mbuluar dhe për të zvogëluar ngrohjes në mes të ulët dhe ziej për një tjetër 10 minuta. Kontrollo orizin dhe ziej për një shtesë 5 minuta nëse është e nevojshme.
Oferta - Nëse shtoni mish të gatuar, shtoni atë gjatë 10 minutave të fundit të gatimit.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 489 |
| Fat i shëndoshë | 8 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 25 mg |
| karbohidratet | 94 g |
| Fibër diete | 5 g |
| proteinë | 10 g |