Katër përbërës janë të gjitha që ju nevojitet për të bërë këtë recetë të drithërave të vegjël: kokrra me qumësht të vetëpërmbushur, qumësht soje ose një zëvendësues tjetër qumështor, zëvendësues vezësh dhe margarinë vegan. Just mix it all up, piqem atë, dhe ju keni marrë veten grumbull shpejtë dhe më e lehtë e gjellë misri vegan ndonjëherë.
Një bukë e mirë vegan nuk duhet të jetë shumë e thërrmuar dhe duhet të ketë shumë lagështi. Kjo është një recetë e super-shpejtë dhe e lehtë vegan e misjalit, duke përdorur kokrrën e miellit në vend të misrit të freskët për të shkurtuar kohën e përgatitjes.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota
- misër (vetë-rritje)
- 1 1/4 gota qumësht soje
- 1 1/2 lugë çaji zëvendësues vezë (ose shuma e nevojshme për 1 vezë)
- 1/4 filxhan vegan margarinë
Si ta Bëni
- Furrë para-ngrohjes në 400 F dhe lehtë yndyrat një tavë të vogël ose gjellë pjekje.
- Në një tas të madh, kombinoni të gjithë përbërësit deri sa të butë dhe të butë. Derdhni në një pjatë të pjekur ose të pjekur.
- Piqem për 25-30 minuta.
- Kjo eshte! A nuk ishte kjo receta më e lehtë vegjetale e misrit ndonjëherë?
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 105 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 2 mg |
| sodium | 47 mg |
| karbohidratet | 18 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 2 g |