Recipes djathë patate
Ky recetë me patate të skuqura është një nga ato enët anësore që është e lehtë për t'u bërë çdo ditë, por mjaft e shijshme për t'u shërbyer kompanisë.
Më pëlqen t'u shërbej këtyre patate të pjekura të pjekura me pulë të pjekur limoni ose recetë të preferuar të miellit të gjirit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 1/2 lbs. patate
- 1 tbsp. vaj ulliri
- Kripë kosher dhe piper i freskët, për shije
- 4 feta proshutë
- 1 filxhan djathë të copëtuar me çadër
Si ta Bëni
- Ngroheni furrën në 400 F.
- Peel patate dhe prerë në copa 1-inch. Vendoseni në një tigan të madh të pjekjes ose një pan 9 x 13.
- Ngroheni me vaj ulliri dhe spërkatni me kripë dhe piper. Hidhni mirë.
- Rrokuni 35 deri 40 minuta derisa patatet të jenë të tenderit.
- Ndërkohë, skuqura proshutë derisa të freskët. Drain në peshqir letre .
- Hiqni patatet nga furra. Sasi këpurdhë djathë të copëtuar mbi patate. Llokoçis në krye .
- Kthehuni në furrë për 5 minuta derisa djathi të shkrihet.
Recipes patate
Recetë të mbushur me patate brokoli
Recetë Colcannon
Patate të skuqura lehtë
Recetë e pjekur patate
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 254 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 32 mg |
| sodium | 281 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 10 g |