Ky recetë me kungull i njomë me sauta është një shembull i përsosur se sa ushqime të përgatitura thjesht mund të jenë kaq të shijshme.
Ashtu si me të gjitha recetat e kungullit të njoma, kungull i njomë sauteed shije më të mirë kur kungull i njomë të freskët është në sezonin. Mos e krekosni kripën. Kripë nxjerr shijen e ushqimit, sidomos në ushqime ndryshe të ëmbla, si kungull i njomë.
Mos Mis: Recipes kungull i njomë Ju duhet të provoni
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 Tbsp. vaj ulliri
- 2 lbs. kungull i njomë, i prerë në raunde, rreth 1/4 inç i trashë
- 1/4 tsp. pluhur hudhër
- 1 tsp. kosher kripë
- 1/2 tsp. piper i zi fllad-terren
- 1/4 filxhan i integruar
- djathë parmesan
Si ta Bëni
- Vaj ulliri të nxehtë në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.
- Shto kungull i njomë, pluhur hudhër, kripë dhe piper.
- Cook, nxitje herë pas here, derisa kungull i njomë është i freskët-tender.
- Shijoni, dhe rregulloni seasonings (shtoni kripë dhe piper, nëse është e nevojshme).
- Sasi e vogël me djathë parmesan. Cook një tjetër 30 sekonda apo më shumë, vetëm derisa djathë shkrihet. Hiqeni nga nxehtësia dhe shërbejeni menjëherë.
Bën 4 servings.
Për shërbyer: 106 kalori, 8 g yndyrë (2 g yndyrna të ngopura), 4 mg kolesterol, 6 g karbohidrate, 682 mg natriumi, 2 g fibra, 4 g proteina, 7% vitaminë A, 46% vitaminë C, 4% hekur
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 121 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 4 mg |
| sodium | 692 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 5 g |