Këto patties kungull i lehtë kungull ose fritters janë salcë me djathë parmesan dhe bimëve. Një sasi e vogël e majonezës shkon edhe në qëllimin. Përgatitja është një punë e lehtë për t'u përgatitur, dhe ata janë gatuar si pancakes. Shërbyer këto pancakes kungull i njomë me disa salcë kosi, salsa, ose një përhapje këndshëm si hummus.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 filxhan kungull i njomë i grirë
- 2 lugë qepë të grirë ose qepë të gjelbërta me feta
- 1/4 filxhan djathë të grirë djathë, të freskëta është më e mira
- 1/4 filxhan miell me qëllim
- 2 vezë të mëdha
- 2 lugë gjelle majonezë
- 1/4 lugë çaji oregano
- kripë dhe piper për shije
- 1 lugë gjelle gjalpë
Si ta Bëni
- Shtypni lagështi të tepërt nga kunguj të njomë të grirë në mes të peshqve të letrës. Kombinoje çdo gjë, përveç gjalpit për të bërë qëllimin; përzierje për përzierje tërësisht.
- Shkrihet gjalpë mbi nxehtësinë e mesme në një tigan të madh ose në tigan .
- Kur gjalpë është e nxehtë dhe shkumës, lugë lugë (rreth 2 lugë heaping për patty) në tigan. Fluturoj lehtë me një shpatull.
- Cook mbi ngrohjes mesme derisa browned bukur në të dy anët. Shërbyer thjeshtë ose të lartë me salcë domate dhe djathë integruar.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 296 |
| Fat i shëndoshë | 19 g |
| Fat i ngopur | 6 g |
| Fat i pangopur | 6 g |
| kolesteroli | 241 mg |
| sodium | 659 mg |
| karbohidratet | 19 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 13 g |