Ky musht i thjeshtë mollë dhe përzierje erëz është shërbyer të nxehtë në kriklla me shkopinj kanellë për stirrers. Ky është një musht klasik i spiced, i përsosur për partitë dimërore dhe ngjarjet. Është pija e përsosur për një festë të Krishtlindjeve apo mbledhje.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 kuart mish molle
- 12 karafil (e tërë)
- 1 kanellë shkop
- 1/4 lugë çaji arrëmyshk (tokë)
Si ta Bëni
- Vendoseni mushtin e mollës, karafilët, shkopin e kanellës dhe arrëmyellin në një tigan të madh ose stok. Sillni një çiban të plotë.
- Rrjedhni përmes një sitë rrjetë të gjobit dhe shërbeni nxehtë në kriklla me shkopinj kanelle për nxitje.
Kjo është një pije e shijshme për të shërbyer në një festë festimi të Krishtlindjeve ose festës.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 12 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 2 mg |
| karbohidratet | 3 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |