Berries punojnë magjinë e tyre në ushqimin e ushqimit të papërpunuar dhe gjejnë rrugën e tyre në shumë receta të vijnë në pranverë dhe verë. Me një recetë si kjo, ju do të shikoni përpara për çdo gjelbërim kohë nën diell. Luleshtrydhe, manaferra, boronica, raspberries, elderberries, mulberries të gjitha bëjnë një simfoni të përsosur të ëmbëlsi për t'u drizzled (ose derdhur) mbi çdo gjë që dëshironi të doni më shumë! Nëse kjo është granola e papërpunuar , krem akulli, sheqerna e papërpunuara, zhardhokët me çokollatë ose një tas i thjeshtë banane, ky salcë shton yum shtesë dhe ju vë një buzëqeshje në fytyrën tuaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota manaferra të freskëta (ose një qese me 10 yndyrna të manave të ngrira)
- 1/4 filxhan
- Nektar Agave ose mjaltë të papërpunuar
- Pikë e kripës së detit
Si ta Bëni
- Përzier të gjithë përbërësit së bashku derisa të qetë.
- Rregulloni ëmbëlsi për simpati tuaj. Nëse dëshironi të hiqni farat, derdheni salcën përmes një sitë të hollë rrjetë ose gocë deti.
- Shërbejeni menjëherë ose ruani në një enë hermetike në frigorifer. Gëzoni (në çdo gjë)!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 373 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 4 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 124 mg |
| karbohidratet | 57 g |
| Fibër diete | 26 g |
| proteinë | 38 g |