Kur vishja i mjaltit me mjaltë erdhi së pari në skenë dukej si një alternativë e shëndetshme ndaj veshjeve të tjera të butë - çfarë mund të ishte keq për dy përbërësit mjaltë dhe mustardë? Por, papritur! Ai përmban majonezë, e cila, ndërkohë që krijon butësinë që ne të gjithë e duam, grumbullon edhe kaloritë. Pra, salcë mustardë e mjaltit e gjeti veten në listën e lartë të salcatrave të kalorive.
Por mos e shkruani atë në listën tuaj të veshjes ende, por duke ulur sasinë e majonezës dhe duke përdorur një version të zvogëluar të yndyrës, ky recetë ende mban kremshmërinë e tij duke ulur kalorive. Dhe kjo recetë me kosto të ulët kalori e salcë mustardë nuk është vetëm e shijshme, por edhe e gjithanshme. Sigurisht që mund ta hedhësh me një sallatë të freskët jeshile, por është gjithashtu ideale si një salcë zhytëse për pulën e pjekur në skarë, ose një piper i sanduiç në vend të majonezës. Veçanërisht na pëlqen të përhapet në sanduiçe turqi. Bëni një grumbull dhe ruani në frigorifer për të shijuar me një shumëllojshmëri ushqimesh.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan Dijon mustardë
- 2 tbsp. majonezë me reduktim yndyre
- 2 tbsp. mjaltë
Si ta Bëni
Kombinoje senh, majonezë dhe mjaltë Dijon në një pjatë të vogël. Mix mirë, dhe ftoh deri gati për t'u përdorur.
Per Shërbyer (1 lugë gjelle) 32
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 44 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 1 mg |
| sodium | 108 mg |
| karbohidratet | 5 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |