Ky recetë e thjeshtë e sallatës së patates është e përgatitur me patate të gatuara me diced, perime të copëtuara dhe një salcë me majonezë të thjeshtë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 paund patate, të kuqe të lëkurës, të rrumbullakëta të bardhë ose patate të reja
- 1 piper i madh i gjelbër, copëtuar
- 1 qepë të mesme, copëtuar
- 1 deri në 2 lugë kripë qepë, për shije
- 1/2 lugë çaji farë selino
- Piper, për shije
- 1/3 copë uthull musht
- 1 filxhan majonezë
Si ta Bëni
- Cook patate kockave në ujë të valë të kripur për rreth 15 minuta, ose vetëm deri në tender.
- Në një tas të madh, kombinoni patate, piper jeshil dhe qepë. Përzier përbërësit e mbetur; shtoni perime. Përzihet mirë për të kombinuar flavors.
- Mbuloni dhe ftohuni. Chill patate salcë tërësisht para se të shërbejnë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 330 |
| Fat i shëndoshë | 21 g |
| Fat i ngopur | 3 g |
| Fat i pangopur | 5 g |
| kolesteroli | 12 mg |
| sodium | 192 mg |
| karbohidratet | 32 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 4 g |