Kjo recetë e qumështit u nda nga një grua me emrin Sandy H. Kjo është një qumështor themelor dhe klasik me djathë krem, salcë kosi, vezë, dhe disa lëng limoni, dhe vanilje me një kore cracker graham.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 gota
- thërrimet graham cracker
- 3 lugë sheqer
- 3 lugë gjelle gjalpë (i shkrirë)
- Opsionale: 1/2 lugë çaji kanellë
- 16 ounces krem djathi
- 1 filxhan sheqer
- 5 vezë (të ndara)
- 2 gota salcë kosi
- 1 lugë çaji lëng limoni
- 1 lugë çaji vanilje
Si ta Bëni
- Kombinoje thërrimet graham cracker, 3 lugë sheqer, 3 lugë gjalpë të shkrirë dhe 1/2 lugë çaji kanellë, nëse përdorni; shtypni në fund dhe rreth 2 inç deri anët e një pan 9-inch springform. Piqni në 325 ° për 5 minuta.
- Beat krem djathi dhe 1 filxhan sheqer derisa të qetë. Beat në yolks vezë për përzierje. Përzihet në salcë kosi, vanilje dhe limon.
- Beat bardhë deri ngurtë jo të thatë. Dele në përzierje djathë krem. Hidh në gotë të përgatitur graham cracker-rreshtuan springform pan.
- Piquni në 300 ° për 1 orë. Fikni furrën, por lini qumështor në furrë për 1 orë me dyer të mbyllura. Hapni derën e furrës, dhe mbani tortën në 30 minuta më gjatë.
- Hiqni dhe të ftoheni brenda natës.
Shpërndarë nga Sandy H
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 585 |
| Fat i shëndoshë | 40 g |
| Fat i ngopur | 21 g |
| Fat i pangopur | 11 g |
| kolesteroli | 233 mg |
| sodium | 319 mg |
| karbohidratet | 48 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 10 g |