Ky recetë e shpejtë, e lehtë dhe e papërpunuar për një gojëmjaltë shalqi është një detoksifikues fantastik i pasur me lycopene dhe beta carotene. Në rastin ideal, zgjidhni shalqin me fara të zeza, të cilat janë të pasura me minerale dhe përmbajnë sasi të mjaftueshme të zinkut dhe selenit.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota shalqi copëtuar
- Lëng i një gëlqere të vogël
- 1 lugë gjelle nenexhik të copëtuar të freskët (opsionale)
- 1 lugë çaji rrënjë e freskët e zierrë e integruar (opsionale)
Si ta Bëni
- Përzier të gjithë përbërësit në një blender derisa të qetë.
Përfitimet shëndetësore
- Konsumimi i një "diete shalqi" për disa ditë mund të lehtësojë mëlçinë dhe veshkat e barrës toksike dhe grumbullimin e mbeturinave nga trupat tanë.
- Shalqi është ftohje për një trup të mbinxehur ose gjatë motit shumë të nxehtë.
- Mint është një antioksidant i fuqishëm dhe pastrues i gjakut.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 114 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 5 mg |
| karbohidratet | 31 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 2 g |