Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 gota me mishërim të mirë portokalli portokalli
- 1/2 filxhan applesauce të butë
- 1.75 gota sheqer grimcuar
- 1 tsp. lëng limoni
- 1/4 tsp. kripë
- 1 tsp. ekstrakt portokalli
- 2/3 filxhan copëtuar finely copëtuar pecans
Si ta Bëni
1. Përgatitni një tigan 8x8 duke e rreshtuar atë me fletë alumini dhe spërkateni fletën me llak të gatshëm .
2. Vendoseni reçelin, mollën, sheqerin, lëngun e limonit dhe kripën në një tigan të mesëm mbi nxehtësinë mesatare dhe nxisni derisa të shkrihet sheqeri.
3. Futni një termometër karamele dhe vazhdoni të gatuani, duke nxitur shpesh për të parandaluar djegjen, derisa termometri të lexojë 250 gradë F.
4. Një herë në temperaturën e duhur, hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe llokoçisni pecans copëtuar dhe ekstrakt portokalli.
Derdhni karamele në pjatën e përgatitur dhe lejoni që të ftohet plotësisht dhe të vendoset në temperaturën e dhomës, për 2 orë ose gjatë natës. Nëse dëshironi, ju mund të shtypni pecans gjithë në krye të karamele, ndërsa ende të ngrohtë për shije dhe crunch shtesë.
5. Pasi të vendosni, hiqni karamellën e marmelatë nga panka duke përdorur fletën e pllakave si mana dhe rrotulloni me fytyrë poshtë në një sipërfaqe prerëse. Hiqni me kujdes petë, dhe prerë karamele në sheshe të vogla. Përfundoni ato individualisht në letër me qime dhe shërbejnë në temperaturë dhome. Sheshet e Marmalades mund të mbahen në një enë hermetike në frigorifer deri në dy javë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 54 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 15 mg |
| karbohidratet | 12 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |