Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 kokë lakër të kuq
- 1/2 filxhan vaj perimesh
- 1/2 filxhan plus 2 lugë gjelle
- uthull të kuq
- 3 lugë gjelle sheqer
- 2 lugë çaji kripë
- 1 lugë çaji Salt Seasoned Lawry
- 1/4 lugë çaji piper i zi
- 3/4 lugë çaji qepë pluhur
Si ta Bëni
Gjysmën gjysmën e lakrës dhe gjysmën tjetër të copëzuar. Vendoseni në një tas të madh.
Hidhni së bashku vajin e perimeve, uthullin e kuq , sheqerin, kripën, kripën e kalitur , piperin e zi dhe pluhurin e qepëve.
Hidh salcë me lakër. Tërhiqeni me salcë në një qese zip-lartë ose enë të mbuluar dhe ftoheni të paktën 48 orë ose derisa lakra të kthehet në të kuqe të thellë, zbut pak, dhe flavors meld. Është edhe më mirë pas 4 apo 5 ditësh.
Kjo sallatë e lakër e kuqe dhe një sallatë e gjelbër me një salcë të butë me djathë blu shërbejnë së bashku si një duo së bashku me bukën e djathit të hudhrës .
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 183 |
| Fat i shëndoshë | 14 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 10 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 901 mg |
| karbohidratet | 14 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 2 g |