Shërbyer këtë salcë qiellore mbi tortë me kile , shortcakes , ose bukuroshe ose këtë akullore dhallë . Siç mund ta shihni në foto, shtova disa luleshtrydhe me feta dhe një grusht boronica në salcën e përfunduar. I pëlqen aroma freskuese dhe cilësi e shtuar nga manaferrat e fortë.
Ndjeji të lirë për të zëvendësuar raki Peach ose Schnapps me lëng më shumë bukuroshe ose nektar bukuroshe.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 mund (15 ounces) pjeshkë me dics ose feta në lëng natyral
- 1/4 filxhan sheqer i grimcuar
- 1 lugë gjelle miell misri
- 2 lugë raki pjeshke, bukuroshe Schnapps, ose nektar bukuroshe ose më shumë lëng
- 1/2 teaspoon ekstrakt vanilje ose ekstrakt 1/4 teaspoon bajame
- dash arrëmyshk ose kanellë, opsionale
Si ta Bëni
- Drain lëng bukuroshe në një tas. Zë pjeshkë dhe të lënë mënjanë.
- Në një tigan të kombinuar 1/2 filxhan lëng bukuroshe, * sheqer, miell misri, dhe raki pjeshke ose Schnapps (ose më shumë lëng). Cook, nxitje, mbi ngrohjes mesme deri thickened dhe me flluska.
- Shtoni pjeshkë, aromatizues, dhe erëza, nëse përdorni. Llokoçis për përzierje dhe ngrohjes.
- Shërbyeni salcën me akullore, shkurtime të biskotave, ose mbi tortën e kileit ose tortën e ushqimit të engjëjve, së bashku me disa kremsa të nxehta ose rrokullisur.
* Nëse nuk keni 1/2 filxhan lëng pas kullimit të pjeshkave, shtoni pak ujë ose nektar bukuroshe.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 101 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 0 mg |
| karbohidratet | 25 g |
| Fibër diete | 2 g |
| proteinë | 1 g |