Kjo është një recetë e thjeshtë e strip-it në Nju Jork që përdor vetëm disa përbërës. Shpejtë dhe e lehtë për çdo vakt në javë, por mjaft i shijshëm për çdo parti apo cookout.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 vija të strip-ve të Nju Jorkut
- 2 1/2 lugë (40 ml) piper i zi
- 1 lugë çaji (10 ml) piper i bardhë
- 2 lugë (30 ml) thekon e kripës së detit
- 1 1/2 teaspoons (7.5 mL) pluhur djegës
Si ta Bëni
1. Kombinoje piper i zi, piper i bardhë, thekon kripë deti dhe pluhur djegës. Aplikoni një sasi liberale të erëzave në të dy anët e biftekut.
2. Ngrohni skarë për ngrohje mesatare. Vendi steaks në djeg dhe kuzhinier për 2 minuta, të kthehet dhe të gatuaj për një tjetër 2 minuta. Zhvendoseni steaks në një pjesë të freskët të skarë dhe gatuaj indirekt për një shtesë prej 5 deri në 7 minuta, në varësi të trashësisë dhe dhuratës së dëshiruar.
3. Pasi të keni gatuar, ju hiqni nga nxehtësia dhe vendosni në një pjatë.
Le të pushoni për 3 deri në 5 minuta para se të shërbeni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 96 |
| Fat i shëndoshë | 7 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 20 mg |
| sodium | 2,360 mg |
| karbohidratet | 2 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 7 g |