Një shije e mishit shijen e eshtrave këto bizele ngushëlluese. Përdorni bizele të thata ose bizele me sy të zinj në këtë recetë dhe sigurohuni që të pjekni një kavanoz të freskët për të shërbyer!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 kilogram bizele të thata të thata ose bizele me sy të zinj
- 1 kockave të mishit të shijes
- 1 qepë të madhe (copëtuar, rreth 1 filxhan)
- 1 deri në 2 brinjë selino (feta thinly)
- 2 karafil hudher (grirë)
- 1 lugë gjelle Cajun (ose Creole) erëza
- 1/4 lugë çaji oregano të thata gjethe
- Dash kripë (ose për shije)
- Dash piper (ose për shije)
- 6 gota oriz i nxehtë i gatuar
- 1/2 filxhan qepë e gjelbër (me feta, për garniturë)
Si ta Bëni
- Shpëlarje, marr mbi, dhe ziej bizele në terren në ujë deri në tender, rreth 1 1/2 orë.
- Shpëlaj dhe thahet bizelet. Në tenxhere të ngadalshëm kombinojnë bizele me kocka të proshutë, qepë, selino dhe hudhër.
- Shto 1 filxhan me ujë ose supë. Mbulo dhe kuzhinier me LOW për 5 deri në 6 orë.
- Shto aromë Cajun, oregano, dhe kripë dhe piper për shije.
- Vazhdoni të gatuani për 1-2 orë më gjatë.
- Shërbyer me oriz të nxehtë gatuar dhe sasi e vogël me qepë të gjelbër në feta, nëse dëshironi.
Shërben 6
Ju gjithashtu mund të pëlqeni
Ëmbëlsirë Southern Black-Eyed Peas
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 812 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 3 mg |
| sodium | 1.266 mg |
| karbohidratet | 175 g |
| Fibër diete | 10 g |
| proteinë | 20 g |