Blackberries freskët bashkohen me mollë diced në këtë këpucar shijshme jugore. Një copë tortë mbulon frytin për një pjekje të butë dhe të shijshme.
Shërbyer këtë këpucar të ngrohtë me një lugë akullore dhallë ose rreshkisni disa krem të freskët mbi çdo shërbim.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/4 filxhan gjalpë (zbutur)
- 1/3 filxhan sheqer
- 1 filxhan miell me gjithë qëllime (i analizuar)
- 2 teaspoons pjekje pluhur
- 1/4 lugë çaji kripë
- 1/2 filxhan qumësht
- 2 gota manaferra
- 1 filxhan mollë (diced)
- 1/2 filxhan sheqer (plus më shumë për spërkatje)
Si ta Bëni
- Ngrohni furrën në 375 F (190 C / Gas 5).
- Gjalpë një pan 9-inch tortë të rrumbullakët.
- Kremë gjalpën dhe 1/3 filxhan sheqer deri në dritë dhe me gëzof.
- Shosh bashku miellin, pluhurin e pjekjes dhe kripën.
- Shto përbërës të thatë në përzierjen e kremuar duke alternuar me qumështin; mundi deri sa të qetë.
- Në një tas të veçantë, kombinoni manaferrat, mollët dhe sheqerin me një filxhan 1/2. Le të qëndrojë për 5 minuta.
- Vendoseni përzierjen e frutave në kulaçin e përgatitur. Përqafeni mbi fruta. Sasi e vogël me një sheqer pak.
- Piqni në furrën e nxehur për 45 deri në 50 minuta.
- Shërbyer të ngrohtë me krem ose akullore.
Më shumë Recipes
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 227 |
| Fat i shëndoshë | 9 g |
| Fat i ngopur | 5 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 20 mg |
| sodium | 316 mg |
| karbohidratet | 36 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 3 g |