Butë e butë dhe e butë tofu është tofu e zgjedhur për smoothies dhe dridhet. Nëse nuk është i disponueshëm, mund të zëvendësoni 2/3 filxhan kos të thjeshtë, me yndyrë të ulët. Ndjehuni të lirë për të rritur përmbajtjen e proteinave të gojës tuaj duke shtuar 1 ose 2 lugë sheqer gruri.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 ounces tofu mëndafshi
- 1 banane e mesme
- 2/3 filxhan qumësht soje
- 1 filxhan boronica të ngrira ose të freskëta
- 1 lugë gjelle mjaltë
- 2 -3 kube akulli, opsionale
Si ta Bëni
- Derdhni tofu të mëndafshit për të hequr ujin e tepërt ( tofu e pastër ka një përmbajtje të lartë të ujit).
- Peel dhe fetë banane. Vendoseni në një fletë pjekjeje dhe ngrini për rreth 15 minuta (kjo ndihmon që gojën të bëhet më e trashë).
- Përzierni banane, tofu dhe qumësht soje për 30 sekonda.
- Shto 1/2 filxhan të boronicave të ngrira dhe procesi deri sa të qetë. Shto boronica, mjaltë dhe kube të akullit të mbetur, nëse e përdorni dhe e përpunoni përsëri derisa të jetë e qetë.
Kënaquni!
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 590 |
| Fat i shëndoshë | 13 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 3 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 79 mg |
| karbohidratet | 106 g |
| Fibër diete | 12 g |
| proteinë | 25 g |