Ky recetë me cookie çokollatë nuk ka sheqer kafe ose sheqer të grimcuar. Në vend të kësaj, kjo recetë për cookie-t me çokollatë përdor sheqer pluhur. Ngjashëm me një cookie të shkurtër, këto biskota me çokollatë chip shkrihen në gojën tuaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1/2 filxhan miell (me qëllim të përgjithshëm)
- 1/2 lugë çaji pluhur pjekjeje
- 1/2 lugë çaji kripë
- 1/2 filxhan gjalpë (zbutur në temperaturën e dhomës)
- 1/2 filxhan sheqer pluhur
- Zest i 1 limon
- 1/2 teaspoon vanilje ekstrakt
- 1 vezë e verdhë veze
- 2 lugë krem
- 1 filxhan çaji me çokollatë semisweet (ose të errët)
Si ta Bëni
- Furrë ngroh paraprakisht në 350 F. Linjë dy fletë cookie me letër për pergamenë ose Mats Silpat.
- Në një tas të mesëm, miell, miell pjekjeje dhe kripë së bashku. Le menjane.
- Në një tas të madh, mundi gjalpin e zbutur me një mikser elektrik deri në gëzof. Shtoni sheqerin me pluhur dhe rrahin mirë. Mundo në kallamishte limoni, vanilje dhe vezë e verdhë veze. Shto krem, dhe përzierje mirë.
- Shtojeni gradualisht përzierjen e miellit në përzierjen e gjalpës, duke rrahur derisa të inkorporohet, por mos overmix. Llokoçis në patate të skuqura çokollatë.
- Hidhni brumin e biskotave të çokollatës me fletë të rrumbullakta në fletët e përgatitura cookie, duke lënë 1 centimetër në mes të biskotave të çokollatës. Piqni 17-19 minuta derisa biskota sapo fillon të kthehet në kafe. Mos e mbytni. Le biskotat e çokollatës të ftohtë në racks tela 5 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 401 |
| Fat i shëndoshë | 29 g |
| Fat i ngopur | 17 g |
| Fat i pangopur | 9 g |
| kolesteroli | 82 mg |
| sodium | 297 mg |
| karbohidratet | 32 g |
| Fibër diete | 4 g |
| proteinë | 5 g |