Ky recetë e bukur për pije me xhenxhefil është një variant i birrës afrikane xhenxhefil. Është freskuese kur shërbehet i ftohtë me ujë të gazuar në mot të nxehtë, dhe është një birrë ngrohjes shërbyer tuba të nxehtë në një ditë të ftohtë.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3 gota me ujë të valë
- ½ filxhan rrënjë të freskët dhe të freskët me xhenxhefil të grirë
- ½ filxhan agave nektar
- 1 lugë çaji karafilë të tërë
- 2 shkopinj kanellë
- ¼ filxhan lëng limoni
- ½ filxhan portokalli ose lëng mandarinë
- 4 gota me ujë të filtruar
Si ta Bëni
- Vendi xhenxhefil, agave, karafil, dhe kanellë në një çelik inox, porcelan, ose enë xhami heatproof.
- Hidh ujë të valë mbi erëza dhe le të pjerrët për të paktën një orë.
- Shtoni gëlqere, portokall dhe ujë të filtruar; llokoçis dhe lejon që përzierja të ulet për të paktën një orë më shumë.
- Tërthirni derdhjen përmes gocë deti ose një sitë shumë të mirë, dhe ruani në një enë jo reaktive (preferohet qelqi).
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 60 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 7 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |