Nëse gatuar plotësisht në të lartë, ajo merr gjithë ditën për të bërë këtë gjalpë flavorful molle.
Sigurohuni dhe përdorni një nga enët origjinale për këtë recetë. Një piedestal origjinale ka vetëm tri cilësime - jashtë, të larta dhe të ulëta. Ata nuk gatuhen aq nxehtë sa ato me vendosjen e ngrohtë, dhe ju mund të digjni gjalpin e mollës në një kazan të ri.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 12 deri në 14 mollë (ëmbël-gjellë, si një Winesap)
- 2 gota musht molle (ose lëng)
- 2 gota sheqer
- 2 lugë çaji kanellë
- 1 lugë gjelle allspice
- 1 lugë çaji karafil terren
- 1 lugë çaji arrëmyshk
Si ta Bëni
- Leckë e lehtë e naftës.
- Mos e zhvishem, por lani, mollët thelbësore dhe tremujore. Vendoseni në lundër. Llokoçis në musht.
- Cover dhe kuzhinier në të ulët për 10 - 18 orë (ose të lartë për 2-4 orë).
- Vendosni fruta të buta në një fabrikë ushqimore për të hequr lëkurat. Masa e frutave përsëri në lundër. Për çdo pintë (2 gota) të frutave shtoni: 1 filxhan sheqer, 1 lugë çaji kanellë, 1/2 lugë gjelle allspice, 1/2 lugë çaji karafilë terren dhe gjysëm lugë çaji arrëmyshk i integruar fllad.
- Ndajeni mirë. Mbulo dhe kuzhinier në të lartë për 6-8 orë. Llokoçis çdo 2 orë.
- Hiqeni mbulesën pas 3 orësh për të lejuar fruta dhe lëng për të gatuar poshtë.
- Lugë në kavanoza nxehtë canning dhe të vazhdojë sipas udhëzimeve canning jar. Ose lugë në enë frigoriferike.
- Lejoni gjalpin e mollës të freskoheni dhe pastaj të ruani në frigorifer.
Këshilla për recetë
- Shuma totale e konservuar do të ndryshojë me madhësinë e mollëve.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 51 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 1 mg |
| karbohidratet | 10 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 0 g |