Përdorimi i miellit me bollgur dhe duke u mbështetur në një dash të shurupit të panjeve për ëmbëlsi, ky recetë me vegjetarian cookie pa sheqer është një ëmbëlsirë e shëndetshme që do të jetë e sigurt për të kënaqur çdo dashnor cookie të vetëdijshëm për shëndetin! Së bashku me veganin, ky cookie është gjithashtu mjaft i ulët në kalori me më pak se 100 kalori për cookie. Ata janë të shijshëm, megjithatë, kështu që mos më fajësoni nëse ha më shumë se një ose dy!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/3 filxhan gjalpë badiava
- 2 banane (të pjekura është e mirë)
- 1 lugë çaji vanilje
- 2 lugë gjelle qumësht soje
- 2 lugë gjelle panje shurup
- 2 1/2 gota gatim fast gatim (ose mbështjellë)
- Opsionale: kanellë dash
- 1/4 miell filxhan
Si ta Bëni
- Në një tas të madh, banane me pure me një pirun deri sa të qetë. Shto gjalpë badiava, qumësht soje, vanilje dhe shurup panje dhe përzierje mirë. Shto përbërësit e mbetur dhe llokoçis derisa të kombinohen mirë.
- Derdhni lugë me brumë në një fletë cookie ungreased dhe piqni 13-16 minuta në 350 gradë, ose derisa të bëhet.
Shënim: Watch për sheqer shtuar! Kjo recetë është me të vërtetë pa sheqer, nëse përdorni gjalpë badiava të padëshiruar dhe soymilk unsweetened, kështu lexoni listën e përbërësve dhe shikoni për qumështin e sojeve që thotë "Unsweetened" drejtë në etiketë.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 76 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 1 g |
| Fat i pangopur | 2 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 102 mg |
| karbohidratet | 11 g |
| Fibër diete | 1 g |
| proteinë | 2 g |