Ky gojëmjaltë i shëndetshëm i kungullit është si byrek me kungull i ftohtë në një gotë , por pa yndyrë dhe kalori. Kjo gojëmjaltë e trashë dhe e butë e bën një mëngjes të shijshëm dhe të mbushur me lëngje ose një "rostiçeri" për nxitjen e energjisë. Sigurohuni të përdorni një banane shumë të pjekur, mundësisht të ngrirë dhe të ëmbëlsoni gojën tuaj sipas preferencës suaj.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1/2 filxhan kungull pure
- 1/2 banane me pjekesi te mesme
- 3/4 filxhan yndyrë pa kosi vanilje (kam përdorur Oikos 0% yndyrë jogurt vanilje greke)
- 1 tbsp mjaltë
- 1/2 lugë erëz me byrek kungull
- 1/4 tsp ekstrakt vanilje
- 1 filxhan akull grimcuar
Si ta Bëni
- Vendi të gjitha përbërësit në një blender dhe pure deri qetë, duke siguruar që akulli është grimcuar plotësisht.
Për 8-10 ons që shërbejnë : Kalorive 167, Kalorive nga Fat 5, Total Fat 0.7g (aat 0.3g), 2mg kolesterolit, 74mg natriumi, Carbohydrate 34g, Fiber 3.1g, Protein 6.6g
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 146 |
| Fat i shëndoshë | 3 g |
| Fat i ngopur | 2 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 12 mg |
| sodium | 47 mg |
| karbohidratet | 27 g |
| Fibër diete | 3 g |
| proteinë | 5 g |