Ky pjatë e lehtë për të bërë patate shije të madhe si një mbushje në Dosas (pancakes qumësht i tharë oriz) ose ngrënë me chapatis nxehtë (flatbread indian) ose parathas (flatbread indian pan-fried).
Çfarë do t'ju nevojitet
- 6 patate të mëdha prerë në gjysmave dhe pastaj feta thinly
- 2 tbsps perime / kanaçe / luledielli vaj gatimi
- 1 lugë mustardë fara
- 7-8
- kerri lë
- 2 chilies gjelbër copëtuar gjobë
- 1 qepë të madhe copëtuar gjobë
- 1/2 pluhur shafran i Indisë
- Kripë për shije
Si ta Bëni
- Nxehtësia e vajit në një tigan mbi një flakë të mesme. Shto fara mustarde, chilies gjelbër dhe gjethe kerri dhe skuq deri sa spluttering ndalon.
- Shtoni qepët dhe sillni deri sa të butë.
- Shto patate, pluhur shurryr dhe kripë për shije dhe përzierje mirë.
- Cook deri patate është bërë.
- Shërbejeni me chapatis nxehtë (flatbread indian) ose parathas (panxhar indian i skuqur).
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 165 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 200 mg |
| karbohidratet | 34 g |
| Fibër diete | 11 g |
| proteinë | 6 g |