Vendoseni Kumquat-Ginger Caipirinha në listën tuaj të pijeve për të provuar të paktën një herë në jetën tuaj, është një përvojë hyjnore e shijes. Kjo është një variant i thjeshtë i pijeve popullore rum rum, Caipirinha , në të cilën kumquat freskët dhe xhenxhefil shijen sheqer dhe cachaça.
Një nga aspektet më të mira të kësaj pike është se Kumquat ka një sezon që zakonisht shkon nga dhjetori apo janari deri në mars ose prill, kështu që kjo është një pije fantastike pak për të sjellë dritën e diellit në dimër .
Është freskuese dhe komplekse dhe, pasi është aq e varur nga shijet e freskëta, duhet të bëhet me një cachaça premium. Cachaça e mirë po bëhet më e lehtë për t'u gjetur dhe markat si Leblon po bëhen gjithnjë e më të zakonshme.
Çfarë do t'ju nevojitet
- 2 ounces Leblon Cachaça
- 5 kumquats, feta
- 1 1/2 - 2 lugë gjelle sheqer superfine
- 1 lugë çaji copëtuar,
- xhenxhefil i fresket
- Fetë e kumquat për garniturë
Si ta Bëni
- Vendosni kumquats, xhenxhefil dhe sheqer në një xhami të modës së vjetër .
- Ndërhyni mirë.
- Mbushni xhami me akull, pastaj shtoni cachaça.
- Llokoçis mirë ose shkundni atë .
- Garnizoni me një fetë kumquat.
Recetë për mirësjellje: Leblon Cachaca
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 203 |
| Fat i shëndoshë | 1 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 18 mg |
| karbohidratet | 46 g |
| Fibër diete | 8 g |
| proteinë | 3 g |