Zesty irlandez, në sipërfaqe, është i ngjashëm me një Whisky Kosi me përjashtim të disa kthesa mjaft interesante.
Nëse ju jeni të njohur me Drambuie në pije si Nail Rusty , ju do të jetë i befasuar këndshëm me çiftimin e saj me homologun e Scotch. Këtu likeri nuk është çiftëzohet vetëm me uiski irlandez, por edhe agrume, duke bërë një kontrast të dallueshëm që ne zakonisht nuk mendojmë të përzihet me Drambuie. Është interesante, sigurisht ndryshe nga norma, dhe jep një perspektivë të re për potencialin e çiftëzimit të likerit. Ky recetë është siguruar nga Drambuie Liqueur
Çfarë do t'ju nevojitet
- 3/4 ons
- Drambuie
- 1 ons
- Uiski irlandez
- 1/4 ons
- sekondë e trefishtë
- 1/2 e një lëng limoni
- 1 spërkatje e
- limonadë me xhenxhefil
- Garniturë: 1 kthesë limoni
Si ta Bëni
- Hidhi uiski, Drambuie, sekret i trefishtë dhe lëng limoni në një shaker kokteje të mbushur me akull.
- Shkundni derisa kallaji të jetë i mbuluar me brymë, ngjisni në një xhami të mbushur me akull.
- Shto një spërkatje me birrë xhenxhefil dhe garniturë me një kthesë limoni.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 173 |
| Fat i shëndoshë | 2 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 1 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 12 mg |
| karbohidratet | 15 g |
| Fibër diete | 7 g |
| proteinë | 9 g |