Red ruby, të dyja të mbajtur dhe të ëmbël, kjo ruajnë çiftet luleshtrydhe dhe currants kuqe të përkryer. Të dy frutat janë në sezonin në të njëjtën kohë. Luleshtrydhe janë të ulët në pektin, por currants, të lartë në pectin natyrore, të kompensuar për këtë. Unë e bëj shumë këtë ruajtje për të dhënë si dhurata sepse duket se është një e preferuar me të gjithë!
Çfarë do t'ju nevojitet
- 1 1 / 2lbs e mbuluar dhe luleshtrydhe
- 1 1/2 lbs currants kuqe
- 2 lbs sheqer
- lëng i një limoni
Si ta Bëni
- Kombinoje luleshtrydhe, currants, dhe sheqer në një enë të madhe. Mbuloni dhe ftohuni brenda natës.
- Vendi 7 kavanoza gjysmë pint canning në kanerv ose tenxhere të mëdha dhe të mbuluar me ujë. Sillni ujë në një çiban, dhe vlim për 15 minuta për të sterilizuar kavanoza. Fikni nxehtësinë dhe lëreni kavanozët në ujë derisa të jeni gati për t'i mbushur ato me ruajtje.
- Scoop fruta dhe sheqer në një tenxhere të madhe mbi ngrohjes mesme. Shtoni lëng limoni. Llokoçis. Kur sheqeri është tretur plotësisht, nxirreni nxehtësinë të lartë.
- Lejo ruajtjet të vlojnë fuqishëm. Llokoçis herë pas here. Flluska do të shkojnë nga të vogla në të mëdha dhe të fillojnë ngjitje anët e tenxhere.
- Test për pikën e xhelit: Fikni nxehtësinë në sobë. Vendi një lugë çaji e ruan në një pjatë të vogël dhe të ftoheni për 1-2 minuta. Ruajtja duhet të rrudhë kur shtyhet nga njëra anë. Nëse nuk e bëjnë, kthejeni nxehtësinë në të lartë dhe provoni përsëri në 5 minuta.
- Rrumbullakosuni në kavanoza të sterilizuara duke lënë hapësirën e kokës 1/2-inç. Vidhni kapakë me dy pjesë.
- Procesi në një banjë me ujë të valë për 5 minuta.
| Udhëzimet ushqyese (për shërbim) | |
|---|---|
| kalorive | 28 |
| Fat i shëndoshë | 0 g |
| Fat i ngopur | 0 g |
| Fat i pangopur | 0 g |
| kolesteroli | 0 mg |
| sodium | 0 mg |
| karbohidratet | 7 g |
| Fibër diete | 0 g |
| proteinë | 0 g |